Babiš: Rozpočet na 2015 je postaven na snižování provozních výdajů

Státní rozpočet na rok 2015, který navrhuje ministerstvo financí se schodkem 100 miliard korun, je postaven především na snižování provozních výdajů a na navyšování investic, především v dopravní infrastruktuře a zateplování budov. Po dnešním představení prvního návrhu rozpočtu členům vlády a koaličním partnerům to uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Vláda by tak neměla ani příští rok překročit tři procenta deficitu veřejných financí. Na letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 112 miliard korun. 

"Byla to první výměna informací o rozpočtu, některým se to nelíbí, že musí šetřit. Byla tam i debata o cestovních výdajích parlamentu. Je tam rovněž nějaký názor, jestli ten schodek není moc malý. Myslím si, že není. Můžeme zásadně ovlivnit náklady. Výnosy závisí jen na hypotézách," uvedl Babiš. 
    
Schodek 100 miliard korun přitom podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) není vůbec výchozím číslem pro další debaty. "My jsme se dohodli, že příští týden na koaliční radě, která bude věnována rozpočtu, si vydefinujeme ty priority z programu, které chceme mít v rozpočtu v příštím roce, a na základě toho odvíjet celou debatu, jaký by měl být schodek," uvedl. 
    
KDU-ČSL bude podle Jurečky požadovat každopádně v rozpočtu na příští rok zvýšení daňové slevy na děti a sníženou daň z přidané hodnoty u dětské mléčné výživy. "Když dnes je sleva na dani pro dospělého okolo 24.000 korun (ročně) a u dětí zhruba 12.000 korun, tak naše představa je ten rozdíl zmenšit o polovinu," uvedl Jurečka.
    
Například podle ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) by bylo ideální, kdyby školství dostalo v příštím roce přidáno tři až pět miliard korun. Tyto peníze by chtěl Chládek použít na navýšení platů učitelů, nakoupení moderních školních pomůcek a také do fondu, z něhož by obce mohly čerpat peníze na rozšiřování školek. Chládek ale uvedl, že se nyní musejí s Babišem domluvit, jakou částku může školství dostat už příští rok a kolik v dalších letech. 
    
Ministerstvo financí se při sestavování rozpočtu musí vypořádat s navyšováním důchodů i plateb za státní pojištěnce zdravotním pojišťovnám. Vláda totiž dnes schválila návrat k původní vyšší valorizaci, která platila před úspornými škrty. Průměrně by tedy důchody měly stoupnout o 205 korun. To by mělo rozpočet přijít na asi 7,1 miliardy korun. Babiš již v pondělí řekl, že navrhované průměrné zvýšení o 205 korun už zapracoval do návrhu rozpočtu na příští rok. 
    
Koaliční kabinet dnes také se po sporech v předchozích dnech dnes dohodl na navýšení plateb za státní pojištěnce. Podle vyjádření ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka tak bude v rozpočtu na příští rok požadovat resort čtyři miliardy na tuto operaci a zhruba půl miliardy na investice do nemocnic. 
    
Schvalování rozpočtu se řídí zákone o rozpočtových pravidel. Podle nich by vláda měla do 20. června projednat předběžný návrh příjmů a výdajů podle jednotlivých kapitol, návrh střednědobého výdajového rámce a návrh střednědobého výhledu na další dva roky. Do konce srpna musí MF předložit vládě návrh rozpočtu, vláda jej musí schválit a předložit Poslanecké sněmovně do konce září. 
 
zdroj: ČTK