"Na úspěchu školních exkurzí jsme si ověřili, že pro mladé lidi je to téma, které je baví. Něco jiného je učit se o tom ve škole a vidět to na vlastní oči s celým labyrintem spletitých chodeb bez oken, sprchami připomínajícími lágry, agregáty a vlastními studnami," uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).
Bunkr se bude veřejnosti otevírat zdarma jednou měsíčně, první prohlídka je naplánovaná na středu 10. září od 14:00 do 18:00 hodin.
Bunkr Folimanka, který se nachází v ulici Pod Karlovem, má rozlohu 1332 metrů čtverečních. Má pancéřové dveře, je osvětlený, vytápěný a okysličovaný přetlakem. Je udržovaný, v dobrém technickém stavu a v případě nebezpečí, například chemického útoku, by okamžitě mohl sloužit původnímu účelu.
Kryt má dvě 125 metrů dlouhé chodby, které jsou propojeny kratšími chodbami. V případě nouze by se sem vešlo až 1300 lidí, kteří by seděli na lavičkách postavených podél zdí chodeb. Předpokládalo se, že zásoby v krytu by umožnily lidem přežít 72 hodin.
V hlavním městě je podzemních krytů téměř 800, mají různé vlastníky, například ministerstva, bytová družstva, soukromé firmy či město Praha. Krytů civilní ochrany srovnatelných s kapacitou bunkru Folimanka je v Praze deset. Do největšího krytu na území metropole v Bryksově ulici v Praze 4 by se vešlo 2800 lidí.
zdroj: ČTK