České textilky jsou úspěšné, ale český textilní a oděvní průmysl se změnil
Textilní a oděvní průmysl prošel v posledním dvacetiletí v České republice těžkým obdobím – výroba s velkou tradicí pokládaná za „rodinné stříbro“ prakticky vymizela, ať už vinou nezvládnuté restrukturalizace a privatizace nebo pod tlakem asijského dovozu. V posledních letech ale tento obor znovu nabírá dech – řada firem rozvíjí výrobu, je úspěšná i na světových trzích. A hledá zkušené pracovníky.
„Český textilní průmysl nezmizel, došlo ale k výrazné změně jeho podoby,“ říká Zuzana Lincová, ředitelka Profesia.cz. „Až na malé výjimky nejde o masovou výrobu, která jen těžko konkuruje asijské produkci, ale menší úzce specializované firmy, které se zaměřují na technicky náročnější nebo luxusní výrobky s výrazně přidanou hodnotou. Z pohledu trhu práce došlo k oživení tohoto oboru především v letech 2013 a 2014, kdy se klesající trend změnil v růstový, a firmy začaly nabírat nové zaměstnance.“
Po letech propadu se situace začala měnit v roce 2011, k růstu oboru přispěly zejména textilní firmy, které se orientují na technické a speciální tkaniny. Zaměstnance začaly firmy po letech propouštění nabírat na rozmezí let 2012 a 2013, kdy jsme na pracovním portálu Profesia.cz zaznamenali největší růst poptávky po zaměstnancích v oblasti textilní a oděvní výroby – meziročně o 115 % – a od té doby zájem o nové pracovníky stále roste. Velká poptávka je například po krejčích, naopak velký zájem uchazečů o práci je v oborech oděvní návrhář, šička nebo střihač textilu.
„Jako firma, která se orientuje na luxusní výrobky založené na přírodních materiálech a ruční výrobě, potřebujeme vysoce kvalifikované, zkušené a řemeslně zručné pracovníky,“ říká Pavel Smítal z Johann Malle. „Naše výroba zaměřená na postele, přírodní matrace, polštáře a související produkty, vyžaduje velký podíl precizní ruční práce, proto na každém z našich pracovníků závisí výsledná kvalita výrobku. Bohužel zkušených a kvalifikovaných lidí je na trhu citelný nedostatek,“ uzavírá Pavel Smítal.
Jak to vypadá se mzdami v tomto oboru? Například krejčí si v tomto roce vydělají v průměru 13 400 Kč, podobně jako šičky (13 600 Kč). U návrhářů a konstruktérů střihů se průměrná mzda vyšplhala nad 24 000 Kč. V regionálním porovnání jsou na tom nejlépe zaměstnanci v Praze (22 100 Kč), Libereckém (21 150 Kč) a Jihomoravském kraji (17 114 Kč). Zde se ale silně projevuje, jaký typ firem v daném kraji vyrábí.
Největší poptávka po zaměstnancích v textilním a oděvním průmyslu je v krajích Moravskoslezském, Jihočeském a Jihomoravském. Největší růst nabídky volných míst jsme zaznamenali v porovnání let 2013 a 2014 v kraji Vysočina.