Divoká Šárka jako oáza v ruchu velkoměsta
Romantické skalnaté údolí spojované s legendou o Šárce a Ctiradovi, která se údajně ve zdejších lesích odehrála. Rozlehlá lesní oblast na území Prahy působí jako oáza v ruchu velkoměsta a každého nového návštěvníka překvapí nečekanou přírodní scenérií.
Přírodní rezervace Divoká Šárka se nachází na skalnatých úbočích Šáreckého potoka (mezi soutěskou Džbán a Čertovým mlýnem) a na stepích nad ním, zejména na jeho pravém břehu. Stepi potom přecházejí do rozsáhlého lesa, což tak vytváří jeden z nejrozsáhlejších pražských parků.
Šárka se stala oblíbeným cílem horolezců i letních výletů za vodou, jelikož v údolí vedle staré známé restaurace najdete i krásné klasické přírodní koupaliště. Voda bývá sice studená, ale čistá a osvěžující. Bazény jsou napájené Šáreckým potokem a byly vybetonované ve čtyřicátých letech minulého století v místech, kde předtím ležel rybníček mlynáře Aloise Veselíka, jehož rod k Divoké Šárce neodmyslitelně patří. Cestou do údolí se vyplatí krátký výstup na Kozákovu buližníkovou skálu napravo od cesty. Na jejím plochém vrcholu se již v osmém století rozkládalo slovanské hradiště a naši předci nevybrali toto místo vůbec náhodně. Stačí se posadit, z batohu vyndat oblíbený nápoj a nechat na sebe působit výjimečnost a neopakovatelnost tohoto místa. Počátkem 9. století bylo toto hradiště údajně hlavním mocenským centrem středních Čech.Turistickou značenou cestou údolím můžeme poté dojít do Nebušic, na Jenerálku (skalní hřbet u pravého břehu Šáreckého potoka), Zlatnici (skalnatý ostroh nad Šáreckým údolím), Vízerku (oblast na levém břehu Šáreckého potoka či zpět do Veleslavína. Šárka svádí k nejrůznějším aktivitám během celého roku. V létě je oblast vhodná k procházkám či jízdám na kole, během zimy je zde možné jezdit na běžkách či bruslit na zamrzlé nádrži Džbán.