Jak napověděla schůzka nejvyšších představitelů obou firem, která se uskutečnila v závěru října v sídle společnosti EKOSPOL v Praze, mají dynamicky rostoucí čínské investiční a developerské společnosti zájem o intenzivní spolupráci a sdílení know-how se zkušenými partnery z tohoto oboru v České republice. „Jednání jsou zatím na samotném začátku a nemohu být konkrétnější, nicméně z dlouhodobého hlediska vnímáme čínský trh jako velmi perspektivní. Není pravděpodobné, že by EKOSPOL v nejbližších letech začal v Číně vlastním jménem nakupovat pozemky a stavět byty, nicméně určité formy spolupráce v oblasti sdílení know-how a společných investic si představit dovedu,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva holdingu EKOSPOL a dodává: „Jsem velmi rád, že právě v roce, kdy EKOSPOL slaví 20 let na českém trhu, jsme zatím jedinou českou developerskou společností, kterou zástupci čínských partnerů oslovili.“
Čína je trhem budoucnosti
Na rozdíl od ekonomik USA a většiny evropských zemí, které se stále potácejí ve svých dluhových problémech a potýkají se s recesí, čínské hospodářství i v letošním roce roste tempem přes 7 % ročně. Hospodářský růst je provázen i růstem životní úrovně Číňanů a jejich rostoucí koupěschopností, což se odráží také na vysoké poptávce po novém bydlení.
„Pokud bychom jen teoreticky srovnali např. trh nových bytů v Praze a v Šanghaji, tak zatímco v Praze se za rok postaví a prodá okolo 4 tisíc nových bytů, v Šanghaji je to i desetkrát více. Ceny nového bydlení v atraktivních lokalitách Šanghaje jsou přitom vyšší, než v Praze, přičemž nákladové ceny práce i materiálu jsou pochopitelně výrazně nižší,“ podotýká Evžen Korec. Samozřejmě ale platí, že právní podmínky vlastnictví nemovitostí jsou na obou trzích odlišné, což vychází z odlišných charakteristik obou ekonomik.
Novou vrstvu čínských zákazníků zajímá evropský standard a architektura
Nově vznikající vrstvu Číňanů, kteří si mohou dovolit vlastní bydlení, podle slov čínských partnerů velice zajímá evropská architektura a zdejší standard bydlení jim připadá velmi atraktivní.
Čínští investoři a developeři se proto intenzivně zajímají o způsoby a technologie, jakými se v Evropě projektují a staví bytové domy, v jakých lokalitách a také za kolik se zde prodávají. Při předpokládaném dalším růstu čínské ekonomiky tak velmi pravděpodobně půjde o nový trend a také příležitost pro zkušené a kapitálově silné české developery.