Hity letošních Vánoc budou herní konzole, drony a mobilní telefony
Mezi hity letošních Vánoc budou podle prodejců patřit herní konzole a drony. Velký zájem očekávají prodejci rovněž o mobilní telefony a tablety. V kurzu jsou nově také teploměry na otužování nebo výrobky vytvořené společně s influencery. Podle průzkumu Twisto Češi plánují letos o Vánocích utratit podobné množství peněz jako vloni, díky aktuální situaci budou však nákupy probíhat zejména online.
Výrazně zvýšená poptávka po zábavní elektronice, kterou hlásí prodejci, napovídá, jaký bude trend letošních Vánoc. „Lidé, s ohledem na pandemickou situaci v letošním roce, nakupují produkty, které jim zpříjemňují volný čas strávený doma. Jde to vidět například na prodejích herních konzolí, které meziročně vzrostly o více něž devět set procent, her, dronů, domácích kin, čteček knih nebo nositelné elektroniky vhodné při sportování,“ řekla Eva Kočicová, mluvčí značky DATART.
Současně zůstává vysoká každoroční poptávka po mobilních telefonech, tabletech, robotických vysavačích, kávovarech a výrobcích z řady péče o tělo a vlasy. Zajímavostí je také růst zájmu o teploměry na měření teploty vody, protože stále více lidí v poslední době holduje otužování.
Lidé při vánočních nákupech také více pořizují pojištění. „K dárkům lidé často pojišťují prodlouženou záruku například u vysavačů, televizorů, herních konzolí, kávovarů a velkých domácích spotřebičů. O pojištění proti nahodilému poškození mají zájem hlavně při koupi mobilů, tabletů, chytrých hodinek a fitness náramků,“ říká Viktor Houška z BNP Paribas Cardif Pojišťovny.
„Oproti minulým letům letos před Vánoci sledujeme nárůst zájmu o specifické produkty, například speciální edice spodního prádla. Hitem jsou například limitované edice trenek značky Styx vytvořené například známými osobnostmi či influencery,“ říká Adam Rožánek ze specializovaného obchodu Trenýrkárna.cz.
Z důvodu uzavřených obchodů a omezeného fungování ekonomiky se většina nákupů přesunuje na internet. E-shopy očekávají, že během vánoční sezony opět v porovnání s loňským rokem jejich obraty porostou. Podle odhadů Asociace pro elektronickou komerci (APEK) to může být o více než 20 % v porovnání s Vánoci 2019.
Podle čeho poznat seriózní internetové obchodníky? Lidé by měli především u prověřených prodejců, pro které je férové jednání se zákazníkem naprostou samozřejmostí. Seriózní e-shopy poznáte například podle certifikace APEK či pozitivních recenzí.
Foto ilustrační