Největší podíl mají zásilky listovní. I ty jsou ovšem využívané pro zboží z internetových obchodů, protože mohou dosahovat hmotnosti až dvou kilogramů. Nejvíce jich do Česka přijde z jihovýchodní Asie, zejména z Číny a Hongkongu, a dále z Německa, Polska a Slovenska. Nejvíce balíků chodí ze Slovenska, Německa a Ruska. V posledních třech letech poklesl objem pošty z USA ve prospěch jihovýchodní Asie.
Standardní doba pro odbavení balíku nebo jiné zásilky z Evropy je i před Vánoci pět dní. Zásilky ze zemí mimo Evropu putují během roku do ČR průměrně 14 dní, v poslední době je ale pošta od dopravců přebírá s výrazným zpožděním.
"Objednané zboží musí místní e-shop vyskladnit a předat místní poště, která zásilku pošle prostřednictvím zvoleného dopravce do naší republiky. Teprve poté zboží přebírá naše pošta, zásilky vytřídí a buď je připraví rovnou pro doručení, nebo ve spolupráci s adresátem připraví podklady pro celní řízení, pokud hodnota zboží přesáhne 22 euro," uvedl vedoucí odboru balíkových zásilek vyměňovací pražské pošty Přemysl Šámal.
Objem zásilek ze zahraničí začal citelně růst už v září, kdy byl vyšší o desetinu. Celkově pošta denně zpracuje 25.000 zapsaných a 500.000 obyčejných zásilek ze zahraničí nebo k zahraničním adresátům. Ještě před třemi roky byl počet zásilek ze zahraničí přibližně stejný jako počet zásilek, které směřovaly do ciziny. Zásilky ze zahraničí už druhým rokem svůj podíl postupně zvyšují. Z celkového počtu pošta měsíčně připraví pro celní řízení v průměru 200.000 zásilek.
O zpracování zásilek ze zahraničí se v tuzemsku starají tři vyměňovací pošty. Praha je určena pro bývalé země západní Evropy, USA a třetí země, vyměňovací pošta v Chebu je určena především pro Německo a břeclavská vyměňovací pošta zejména pro Slovensko.
zdroj: ČTK