Vyřazení kandidáti se mohou ještě odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Dlouhý tak chce učinit, výpočty ministerstva zpochybnil. Okamura se rozhodne v pondělí. Bobošíková už takový postup naznačila. "Zjišťujeme, v čem byly chyby," řekl ČTK člen jejího týmu David Štěpán.
Nejvíce podpisů při ministerské kontrole správnosti údajů na peticích ztratil Okamura. Přišel o 26.000 podpisů z téměř 62.000 odevzdaných, zůstalo mu jich 35.751. Podobně Dlouhému bylo započteno jen 38.687 z více než 59.000 odevzdaných, 20.500 podpisů se mu odečetlo. Podle Dlouhého měla být ale odečtena jen polovina z nich. Nejlépe z této trojice dopadla Bobošíková. Ministerstvo jí škrtlo 11.000 podpisů, 45.429 jí nechalo.
Velký počet neuznaných podpisů měli v peticích i další adepti. Expremiéři Jan Fischer a Miloš Zeman, které průzkumy označují za favority volby, měli v obou kontrolních vzorcích přes deset procent neplatných podpisů. Byli na tom tedy hůře než Bobošíková, zachránilo je ale to, že celkově shromáždili přes 100.000 podpisů. Fischerovi zbylo 77.387 a Zemanovi 82.856 platných podpisů. Okamura a Dlouhý patřili mezi kandidáty s největší chybovostí podpisů, zároveň neměli velkou rezervu nad rámec povinné padesátitisícové hranice.
Podpisy ministerstvo vyřazovalo kvůli tomu, že šlo buď o duplicitní údaje, nebo signatáře nenalezlo v evidenci obyvatel. Škrtalo také ty, kteří ještě nedosáhli plnoletosti nebo neměli české občanství. Z petic byla vyřazována i jména zemřelých voličů.
Podle Henycha ministerstvo prověřovalo u každého kandidáta dva vzorky po 8500 podpisech, které vybralo namátkově pomocí počítače. Procentuální podíl chybných dat z obou vzorků sečetlo a výsledek pak odečetlo od celkového počtu petentů. Zákon s tímto postupem, který byl stanoven v důvodové zprávě, podle Henycha od počátku počítal. Nevyloučil, že Nejvyšší správní soud by mohl dospět k závěru, že chybovost z obou vzorků se má zprůměrovat, ne sčítat, a dá za pravdu Dlouhému.
Henych naopak vyloučil, že by úředníci při kontrole záměrně vybírali chybné podpisy. "Pokyn ode mě jasně zněl, že cílem není vyškrtat co nejvíce osob na petici, ale naopak jich co nejvíce ztotožnit," řekl. O tom, co by učinil Ústavní soud, pokud by se na něj některý z kandidátů obrátil, odmítl Henych spekulovat. Na dotaz ČTK pouze uvedl, že pokud by ústavní soudci termín voleb případně oddálili, museli by současně stanovit, co s dalšími termíny, tedy například s kampaní kandidátů v České televizi a Českém rozhlase.
S určitostí by lidé měli budoucí hlavu státu vybírat přinejmenším mezi trojicí kandidátů, které nominovali poslanci či senátoři, a pěticí uchazečů, kteří dodali petice s více než 70.000 podpisy, a vyhnuli se tak vyřazení kvůli chybným údajům. První skupinu tvoří místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS. Druhou skupinu tvoří Fischer, Zeman, herečka Táňa Fischerová, výtvarník a hudební skladatel Vladimír Franz a europoslankyně KDU-ČSL Zuzana Roithová.
Ministerstvo podle očekávání odmítlo přihlášky zbývajících uchazečů včetně bývalého disidenta Petra Cibulky nebo advokátky Kláry Samkové, kteří nedodali petice s potřebným minimálním počtem 50.000 podpisů. Jan Toman kvůli tomu ještě před rozhodnutím vnitra svou kandidaturu stáhl. Samková naopak už ohlásila, že zváží další právní kroky. Odmítnutí kandidáti se k NSS mohou odvolat do 28. listopadu, soud musí rozhodnout do 13. prosince. Den poté Státní volební komise vylosuje čísla prezidentských kandidátů.
zdroj: ČTK