"Nejzávažnějším poznatkem je zatím komunikace při cvičení s mobilními operátory. Nemáme z toho dobrý pocit," řekl Hudeček. Zda by při skutečném blackoutu fungovaly mobily tak město nyní neví. Navíc byl prý problém se dohodnout na dodávce nafty do agregátů ve vysílačích. Operátoři se prý vyjádřili ve smyslu, že oni preventivně doplňovat naftu a udržovat agregáty nebudou.
V případě tuhé zimy by vyvstaly problémy s dodávkou vody. U některých cisteren by zamrzaly výpusťové ventily, celé cisterny by zamrzat neměly, uvedl Hudeček. Při skutečném blackoutu by bylo bez vody přibližně 600.000 Pražanů.
Další problémy krizový štáb objevil u některých institucí, které mají náhradní zdroje elektrické energie, avšak na příliš krátkou dobu. Mezi nimi jsou například nemocnice Na Bulovce, Thomayerova nemocnice v Krči a dům pro seniory na Hájích. "Všem doporučíme, že agregáty musí vydržet minimálně osm hodin," řekl Hudeček.
Bez problémů by měly zůstat dodávky plynu do domácností, obtíže by nenastaly ani v dopravě. Hudeček ale upozornil na to, že modelová situace počítá s výpadkem proudu ve 23:00, tudíž v nočních hodinách, kdy je intenzita dopravy výrazně nižší. Dopravní podnik, České dráhy, Správa železniční dopravní cesty a policie by ale měly mít situaci plně pod kontrolou, uvedl.
V rámci nouzové dodávky elektřiny by měl fungovat i městský kamerový systém a bez větších obtíží i magistrát. Primátor nechal nečekaně dnes v 7:42 vypnout proud v budovách magistrátu na Mariánském a Kafkově náměstí. "Přechod na dieselový agregát trval 20 sekund. Radnice by měla být zajištěna a krizový štáb by měl mít možnost bez problémů fungovat," řekl primátor.
Příprava cvičení trvala asi čtyři měsíce. Město vše konzultovalo mimo jiné s odborníky na energetiku a zástupci složek integrovaného záchranného systému. Cvičení bude trvat do dnešních 18:00.
zdroj: ČTK