Pražské Quadriennale 2011
Nejen podobu, ale i život centra české metropole promění na jedenáct červnových dní Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru. Celosvětově významná událost promění Prahu v epicentrum světového divadla. Program PQ nepřehlédne žádný obyvatel či návštěvník hlavního města, protože se bude odehrávat na mnoha místech po celé Praze.
Pražské Quadriennale, které se letos koná podvanácté, představí mezi 16. a 26. červnem aktuální práce divadelních výtvarníků, designérů, kostýmních návrhářů, architektů, světelných a zvukových designérů z celého světa veřejnosti. Součástí bohaté programové nabídky jsou výstavy, instalace, představení, přednášky, workshopy, diskuse, filmové projekce a nechybí ani interaktivní program pro děti. Centrem akce se stane Veletržní palác – budova Národní galerie, kde se představí expozice jednotlivých účastnických zemí. Živé performance i instalace pozmění podobu několika pražských ulic a náměstí, zejména piazzetty Národního divadla, kde vyroste architektonicky originálně pojatý prostor pro umění čítající 30 boxů naplněných instalacemi a performancemi.
Holografické systémy i „provazoviště“
Hlavním epicentrem Pražského Quadriennale se stane Veletržní palác, kde na téměř 10 000 m2 vyrostou pompézní prezentace více než šedesáti zemí a regionů, které představí ty nejzajímavější divadelní projekty posledních let. Nepůjde však o statickou prezentaci – expozice se budou stále měnit, a to i díky zásahům samotných návštěvníků. Ti si budou moci jednotlivá scénografická prostředí nejen prohlédnout, ale i poslechnout, osahat nebo vstoupit dovnitř. Na programu Sekce zemí a regionů je i celá řada představení, přednášek anebo nápaditých instalací - například Nový Zéland plánuje devítimetrové „provaziště“, které se bude měnit každou hodinu zásahy zúčastněných umělců a designérů; Kanada udiví návštěvníky elektronickým divadélkem se 24 plošinami, 60 motory a robotizovanými předměty, které sestavil vědecký tým. Vizuálně neméně atraktivním slibuje být příspěvek Srbska, které využije holografické systémy a audiovizuální technologie. K tématu prostoru ve všech jeho podobách a interpretacích se bude vázat prezentace Polska. Na symbolickou bílou krychli, představující rámec vnímání uměleckého díla, budou moci návštěvníci libovolně reagovat. Českou republiku bude zastupovat projekt divadelní dramaturgyně Marty Ljubkové a scénografky Andrey Králové.
Vlastní prezentaci některých zemí doplní ve Veletržním paláci sekce Extrémní kostým. Návštěvníci budou moci obdivovat například kostýmy vytvořené z ledu, neoprenu, odpadků, podprsenek či nábojnic. Jeden z kostýmů bude možné dokonce ochutnat. Kostýmy si často pohrávají s lidským tělem, deformují jej či odhalují. Těšit se můžete na výtvarné performance takových umělců, jako jsou Misha Le Jen, Pat Oleszko, Achim Freyer či Pawel Althamer, s jehož kostýmy se setkáte přímo v pražských ulicích.
Nebude chybět ani program pro nejmenší návštěvníky. Pro rodiče s dětmi bude ve Veletržním paláci připravena prostorná a vybavená dílna. V ní si budou moci vyrobit svou kuriozitu a přidat ji do společné instalace. V neposlední řadě připravují organizátoři dobrodružnou hru, jejímž smyslem bude zábavným a interaktivním způsobem představit jednotlivé expozice více než 60 států nejmladším návštěvníkům. Na Pražském Quadriennale mají děti nejen možnost stát se spoluautory a vystavovateli, ale zároveň mohou být i porotci. Po zhlédnutí expozic má každé z dětí možnost jedné z nich dát svůj hlas. Vítězná instalace získá Cenu dětských návštěvníků.
Labyrint plný nevšedních zážitků
Nepřehlédnutelná bude živá výstava na piazzettě Národního divadla projektu Intersekce: Intimita & spektákl, která v labyrintu 30 boxů nabídne intenzivní zážitky v oblasti současného divadla a umění. Například lekce tanga, výtvarné dílo ze svatebních šatů, zpívající sochy, divadelní i tanečních představení, zvukové instalace a projekty zahrnující video art, světelný a zvukový design, módu či výtvarné umění. Piazzetta se díky unikátnímu architektonickému prostředí, jemuž vtiskl podobu izraelský architekt a scénograf Oren Sagiv, stane po Veletržním paláci druhým hlavním centrem letošního Quadriennale. Její nedílnou součástí je také bar a noční kino.
Programová část Intersekce nabídne i další zajímavé projekty, které se odehrají na veřejných prostorech i v objektech, které jsou za normálních okolností nepřístupné. Dva největší: Stalinovy slzy a jp.co.de počítají se zapojením veřejnosti. Pro Stalinovy slzy v režii slavné německé režisérky Claudie Bosse, hledají pořadatelé pět stovek účastníků - herců, ale i zájemce z řad široké veřejnosti napříč generacemi. Pro jp.co.de, jejž připravuje oceňovaný maďarský divadelník Árpád Schilling se svým souborem Krétakör, bude třeba 12 dobrovolníků, kteří se na dva týdny nastěhují do bývalé tiskárny Rudého Práva, kde projekt vzniká. Dvojice portugalských umělců pracující s performance art, instalacemi či videoartem Ana Borralho & João Galante připravuje, mimo jiné, performanci s názvem Mistermissmissmister na terase Veletržního paláce. Ta bude postavena na zkoumání lidské nahoty a jejího působení na diváka. Opera Národního divadla se usídlí v bývalé vývařovně v areálu Psychiatrické léčebny Bohnice s operou Philipa Glasse Les enfants terribles pod režijním vedením Alice Nellis.Volba prostoru není náhodná - příběh Les enfants terribles zachycuje hlavní postavy, žijící ve světě svých představ, kterými se izolují od reality.
Světlo a zvuk v interaktivní Zvukové kuchyni
V bezprostředním sousedství piazzetty, na Nové scéně Národního divadla, najde svou základnu projekt Světlo a zvuk. Vznikne zde inspirující prostředí zaměřené na současný světelný a zvukový design – oba obory budou přiblíženy coby základní stavební kameny současné divadelní produkce. V rámci projektu pak proběhnou zvukové prezentace a přednášky předních zvukových a světelných designérů. Unikátní umělecké zážitky vzniknou ve Zvukové kuchyni, prostoru pro zvukové instalace, které budou mít díky zapojení notebooků a jiných přenosných zařízení interaktivní charakter. Výstava světelného designu představí práce zásadních světových designérů napříč disciplínami: od činohry, opery a instalace až po čím dál oblíbenější akce ve veřejném prostoru. Zapojit se můžete také do odborné diskuze s významnými hosty z celého světa - otázku, zda je možné vidět zvuk, nebo se ho dotknout, nastolí ve své přednášce americký zvukový designér Tod Machover. O teple světla bude hovořit německý světelný designér Olaf Winter. Španělský audiovizuální umělec Francisco Aleu Riera vám zase nabídne exkurzi do světa 3D animace.
Pražské Quadriennale pořádá Ministerstvo kultury ČR a realizuje Institut umění - Divadelní ústav. K účasti na Pražském Quadriennale se přihlásilo přes 70 zemí ze všech kontinentů. Nechybí tradiční účastníci jako USA, Německo či Norsko, ale vůbec poprvé se přihlásily i státy jako Venezuela, Libanon či Nigérie. Jednodenní vstupenky na hlavní sekce Pražského Quadriennale stojí 200 Kč, dvoudenní 300 Kč. Pořadatelé vycházejí vstříc i rodinám: 2 dospělí a min. 1 dítě zaplatí za jednodenní vstupenku 400 Kč, za dvoudenní 550 Kč. Vstupenky bude možné zakoupit ve Veletržním paláci Národní galerie, v Pražské Křižovatce (kostele sv. Anny) a na piazzettě Národního divadla.