Pylová sezóna je v plném proudu. Jak ochráníte svou domácnost před nepříjemnými alergeny?
Současné suché a teplé počasí přispívá k šíření pylu kvetoucích jehličnanů, který v nánosech pokrývá většinu povrchů. Tento druh pylu sice nepatří mezi silné alergeny, ale přesto může vyvolat u citlivých jedinců dýchací potíže. Mnohem závažnější zdravotní problémy pak způsobují například pyly břízy nebo travin. Během větrání se tyto alergeny dostávají do interiérů, kde vytváří spolu s prachem nezdravé prostředí. To ale neznamená, že byste měli omezit větrání na úplné minimum: v neprodyšně uzavřených budovách se totiž zvyšuje koncentrace CO2 a místo čerstvého vzduchu v nich dýcháte toxický koktejl prachových částic, těkavých organických látek, roztočů, případně plísňových spor. Jaké se vám tedy nabízí možnosti, pokud chcete zabránit pronikání pylových alergenů do své domácnosti, a přitom předejít hromadění jiných škodlivých látek? S tím vám poradí developerská společnost JRD, člen JRD Group, která se dlouhodobě specializuje na zdravé bydlení.
Nedostatečná výměna vydýchaného a znečištěného vzduchu s sebou přináší velké riziko zdravotních obtíží. Hygienickou normu, která vyžaduje přísun nejméně 25 m3/h čerstvého vzduchu na osobu, ale nedokážete zajistit pouhým manuálním větráním: důkladné provětrání byste totiž museli zabezpečit každou hodinu. Pokud proto nevlastníte opravdu účinný vzduchotechnický systém, hrozí vám, že začnete brzy trpět tzv. syndromem nezdravých budov způsobeným především vdechováním vysušeného, nebo naopak příliš vlhkého vzduchu s příměsí škodlivých látek: únavou, pálením očí, bolestí hlavy či respiračními problémy.
„Správné větrání má opravdu velký význam pro lidské zdraví. Zvláště na jaře ovšem hrozí, že se vám do domácnosti dostane nejen prach z venkovního prostředí, ale také nadměrné množství pylových alergenů. Můžete samozřejmě denně vysávat a utírat všechny povrchy, omezit množství bytového textilu, ve kterém by se mohl pyl zachytávat, případně si pořídit protipylové sítě, zvlhčovač a čističku vzduchu. Tu byste ale museli umístit do všech místností. Pokud proto uvažujete o koupi nového bytu nebo rekonstrukci stávající nemovitosti, doporučujeme vám spíše instalaci automatického systému řízeného větrání s rekuperací tepla doplněného o filtry. Ten vám zajistí stálý přísun čerstvého vzduchu bez nutnosti otevírání oken a zabrání průniku prachových a pylových částic,“ vysvětluje Petr Valeš, produktový manažer JRD.