Rozšíření městského kamerového systému v Praze

Praha chce opět rozšířit městský kamerový systém. Vypsala proto zakázku na dodávku kamer a výstavbu kamerových stanovišť, jejíž předpokládaná hodnota je 25 milionů korun. Oznámení o zakázce hlavní město zveřejnilo na své úřední desce a v registru veřejných zakázek. V městském systému je asi 700 kamer, další stovky kamer má technická správa komunikací a dopravní podnik. Dohromady se tak jedná asi o 1800 kamer, které patří městu nebo městským organizacím. Budování systému už stálo stovky milionů korun.

Předmětem současné zakázky je dodávka a montáž pevných i otočných kamer a jejich zapojení do městského systému. "Hlavní město eviduje v současné době více než 100 požadavků na instalaci kamer od městských částí, policie, městské policie a občanů (bytová družstva)," sdělila ČTK mluvčí pražského magistrátu Tereza Krásenská. Město uzavře s vítězem rámcovou smlouvu. Nabídky mohou zájemci předkládat do 25. května.

Praha buduje městský kamerový systém už několik let, vyhlásila kvůli tomu už desítky zakázek za stovky milionů korun. Zpravidla šlo o kontrakty, které byly přiděleny jednomu uchazeči, a to firmě KH servis. Podle městského serveru Zakázky pod lupou získala firma od roku 2009 celkem 11 nadlimitních zakázek v řízení bez uveřejnění, kdy město oslovilo pouze tuto firmu.

Město se hájí tím, že to jinak není možné. "Řešení a technologie, které bylo použito dodavatelem při zavedení stávajícího systému, je chráněno užitným vzorem," řekl před časem deníku E15 ředitel magistrátního odboru krizového řízení Petr Beran. Majitelem patentu je právě firma KH Servis.

Budování kamerového systému bez otevřeného výběrového řízení kritizovala několikrát pražská opozice, zmínil se o něm i server PirateLeaks, který zveřejnil smlouvy Prahy s firmou KH Servis. Podle nevládní organizace Iuridicum Remedium chybí v Česku ucelená legislativa, která by se zabývala využíváním kamerových systémů na veřejných prostranstvích. Kromě městských kamer v Praze fungují desítky až stovky dalších.

Městské kamery se nacházejí především na důležitých komunikacích a v místech, kde policie zaznamenává pouliční trestnou činnost. "Jedná se o nejfrekventovanější části hlavního města, okolí sportovních stadionů (např. Sparta, Slávie), ale i školy. Kamery jsou využívány rovněž k ochraně a monitorování kulturních památek, například vybraných soch na Karlově mostu. Největší počet kamer je na území městské části Praha 1," uvedla Krásenská.

Data z městského kamerového systému využívá především policie. Policisté podle statistik využili kamery v roce 2002 v 81 případech, v roce 2004 v 1005 případech, v roce 2010 již v 10.661 případech a v první polovině loňského roku to již bylo přes 7000 případů.

zdroj: ČTK