Stavebnictví se letos daří, bytová výstavba se definitivně přesunula mimo hlavní město

Začátek letošního roku je z pohledu stavařů příjemný, sektor v únoru navázal na lednový růst. Stavební produkce ve druhém měsíci podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostla meziročně o 9,4 procenta. Radovat se mohou i developeři, ale jen ti mimopražští. V únoru totiž začala stavba celkem 2591 nových bytů, z toho 642 bylo v bytových domech. Drtivá většina této bytové výstavby přitom připadá na regiony mimo Prahu. Ta se stále nevymanila z rezidenční krize.  

Stavařům hrálo do karet počasí, které bylo v prvních dvou měsících letošního roku výrazně příznivější než o rok dříve. Stavební firmy proto mohly výrazně zkrátit zimní technologické přestávky a pokračovat v pracích i v lednu a únoru. Také výhled na další část roku slibuje pozitivní vývoj, neboť s blížícími se podzimními komunálními volbami bude vedení obcí dokončovat spoustu infrastrukturních projektů. Více investovat chce také stát, jakožto největší investor ve stavebnictví.

Jediným, kdo z tohoto pozitivního trendu neprofituje, je hlavní město. Naopak stagnace Prahy na poli bytové výstavby se nadále prohlubuje. Od začátku roku se v hlavním městě nezačala stavět ani stovka nových bytů (přesně jich je 97, z toho 36 připadá na komorní projekt Michelské zahrady od Ekospolu). Extrémně složitý povolovací proces a neoprávněné útoky na jakoukoliv novou výstavbu z Prahy vyhání poslední zbytky developerů.

Bytovou výstavbu tak vůbec poprvé od revoluce táhnou regiony. Trochu překvapivě se letos nejvíce bytů v bytových domech začalo stavět na Olomoucku (344 bytů), následuje Středočeský kraj (158 bytů) a kraje Jihomoravský (138 bytů) a Zlínský (135 bytů). Pokud bychom započítali také byty v rodinných domech, tak by první místo s náskokem obsadil Středočeský kraj, kde se letos začalo stavět už 775 nových bytů. Tento region tak doplácí na neschopnost hlavního města pohnout s výstavbou a rozvojem. Lidé, kteří nenajdou vhodné bydlení v Praze, musí zvolit náhradní řešení, kterým je bydliště v blízkém okolí. Do hlavního města pak dojíždí za prací, což ještě více komplikuje už tak složitou dopravní situaci.

Vedení pražského magistrátu by proto se zaseknutým stavebním procesem mělo urychleně něco dělat. Nelze totiž spoléhat na to, že problémy hlavního města s nedostatkem vhodného bydlení budou do nekonečna řešit okolní obce. Praha jakožto jeden z nejbohatších regionů v rámci celé Evropské unie totiž neustále láká nové lidi. Jen loni se podle ČSÚ rozrostla o 14 tisíc lidí. A tito noví Pražané budou chtít někde bydlet. Vystěhovat všechny za hranice hlavního města problémy jen prohloubí.

RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s