Strany chtějí po volbách změnit zákon o státním zastupitelství

Většina stran chce po volbách změnit zákon o státním zastupitelství. Podle ČSSD by se měla ztížit možnost odvolání nejvyššího státního zástupce, TOP 09 chce zrušit Vrchní státní zastupitelství. Politici také navrhují mnohá protikorupční opatření, mimo jiné přijetí zákonů o financování politických stran, o prokázání původu majetku a zákona o státní službě. Zelení a lidovci by rádi prosadili také účinnou ochranu whistleblowerů, tedy těch, kteří korupci oznámí. Vyplývá to z ankety ČTK mezi stranami, které mají podle některých průzkumů šanci dostat se do Sněmovny. 

Strany napříč politickým spektrem navrhují současné pravomoci a postavení státních zástupců upravit. Pokud chtějí státní zástupci více pravomocí, musí být podle bývalého předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jeronýma Tejce odpovědní za výkon funkce. "Měla by se zpřísnit možnost odvolání nejvyššího státního zástupce tak, aby nebylo možné jej odvolat z hodiny na hodinu bez udání důvodu," uvedl Tejc. Navrhuje proto, aby bylo odvolání možné například po souhlasu více orgánů než jen vlády. 
    
TOP 09 se chce i nadále zasazovat za zrušení vrchních státních zastupitelství a zřízení speciálního úřadu pro potírání korupce tak, jak s tím počítala předloha vytvořená bývalou vládou Petra Nečase (ODS). Normu nynější ministryně spravedlnosti Marie Benešová stáhla z projednávání, aby ji přepracovala. ODS se ke svým prioritám v této oblasti nyní nevyjádřila. 
    
Také lidovci by rádi vytvořili protikorupční státní zastupitelství. Pro omezení současné čtyřstupňové soustavy státních zastupitelství na tři stupně jsou rovněž komunisté. 
    
KSČM prosazuje posílení nezávislosti státního zastupitelství a vytvoření podmínek pro specializaci na jednotlivé agendy. Hnutí ANO miliardáře Anfreje Babiše chce státní zastupitelství ještě více odpolitizovat. "Je ale třeba říct, že policisté a státní zástupci po mnoha letech otálení začali konat svou práci. Rozhodně ji nebudeme zpochybňovat," uvedli zástupci ANO. Podobně se vyjádřili i členové KDU-ČSL. Podle nich je třeba nechat policii v klidu pracovat. 
    
Žádnou změnu v postavení žalobců nenavrhuje Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ), chce počkat na novou Sněmovnu. 
    
V oblasti protikorupčních opatření chce TOP 09 prosadit mimo jiné přijetí zákonů o registru smluv, o financování politických stran a zákona o státní službě. Transparentní financování politických stran chtějí i sociální demokraté a zelení, zástupci ČSSD a SPOZ by rádi přijali také zákon o prokázání původu příjmů a majetku. 
    
"Navrhujeme prodloužení promlčecí lhůty u tzv. privatizačních zločinů a provedení inventury prodejů státního majetku," uvedl místopředseda KSČM Jiří Dolejš . Podle něj by se měly zpřísnit tresty za korupci a častěji by se měl využívat trest propadnutí majetku. 
    
Zelení a lidovci chtějí uzákonit účinnou ochranu whistleblowerů, Strana zelených by také rozšířila pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu. KDU-ČSL zase prosazuje rozšíření elektronických aukcí, přijetí kvalitního a neokleštěného zákona o státní službě, povinné online zveřejňování zakázek placených ze státních peněz a vymahatelnost manažerské zodpovědnosti státních úředníků. 
 
zdroj: ČTK