Ve věku 87 let dnes zemřel herec a dabér Bohumil Švarc

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 87 let zemřel herec Bohumil Švarc, držitel ceny Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. ČTK o tom informovala rodina. 

Pražský rodák prošel několika českými divadly a zahrál si v desítkách filmů, jeho jméno a zejména nezaměnitelný barytonově zabarvený hlas ale byly neodmyslitelně spjaty zejména s dabingem. Jako dabér nebyl spojován jen s jedním hercem, jeho hlasem mluvili Lloyd Bridges ve Žhavých výstřelech, Jack Lemmon v Čínském syndromu nebo Armin Mueller-Stahl ve filmu Andělé a démoni. Často namlouval Christophera Lee, a to nejen jako hraběte Dooku v Lucasově sérii Star Wars (kde navíc ztvárnil i Darth Vadera), ale třeba i v roli Sherlocka Holmese. Počet rolí, které namluvil, však sám neznal, jen pro televizi jich prý bylo přes 250. 

Na podzim 1949 patřil Švarc mezi první herce, kteří namlouvali do češtiny cizí film. "Dostal jsem z Barrandova nabídku, abych se podílel na dabingu Nebezpečné křižovatky. A tak jsem se dostal k roli nacistického důstojníka Neuhause," vzpomínal před lety na natáčení českého znění sovětského filmu, na němž se podíleli i Bohumil Záhorský, Antonín Jedlička nebo František Filipovský. 
    
Švarc (narozen 21. února 1926) za války začínal ve slavném Dismanově rozhlasovém dětském souboru, později neunikl totálnímu nasazení. Ještě v roce 1945 zkusil práci rozhlasového hlasatele, v květnu 1953 uváděl premiérové vysílání Československé televize. Vystudoval konzervatoř, krátce působil v Divadle J. K. Tyla v Plzni nebo pražském Realistickém divadle, aby nakonec na dlouhá léta zakotvil v souboru Městských divadel pražských. Švarc, který se uplatnil i v rozhlasových hrách, byl čtyřikrát ženatý. Jeho dcera Taťána Smržová působila jako režisérka v rozhlase, syn Bohumil Švarc je rovněž hercem a dabérem, v dabingu působí i žena Alexandra. 
 
zdroj: ČTK