YIT za 10 let prodala 1 500 nových bytů, plánuje i vstup do segmentu komerčních nemovitostí
Developerská společnost YIT v letošním roce slaví již deset let působení na českém rezidenčním trhu. Během uplynulé dekády se na něm úspěšně etablovala a díky počtu prodaných bytů se od roku 2016 řadí mezi pětici nejsilnějších developerů v Praze. Stihla dokončit deset nízkoenergetických projektů s celkem 1 300 novými byty. Zároveň se po vzoru své finské matky posunula od výstavby menších bytových domů až k rozvoji velkých územních celků. Své aktivity navíc do budoucna plánuje rozšířit – vstoupit chce do segmentu komerčních nemovitostí.
Nadnárodní skupina YIT na český trh vstoupila v roce 2008, kdy akvizicí získala firmu Euro Stavokonsult. Nově vzniklá společnost YIT Stavo se v tuzemsku uvedla komorním nízkoenergetickým projektem v Hostivaři a poprvé tak představila vizi finského stylu bydlení s důrazem na šetrnost k přírodě, kvalitu materiálů a vysoké standardy vybavení. Od té doby dokončila dalších devět projektů – mezi nimi i rezidenční areál šesti domů Hyacint v Modřanech, jehož budova F v nejúspornější energetické třídě A s centrálním větráním s rekuperací se stala prvním certifikovaným pasivním bytovým domem v Česku. Přelomový počin však pro českou YIT představuje rezidenční komplex Suomi Hloubětín, kdy po vzoru finské mateřské společnosti staví na ploše bývalého brownfieldu v Praze 9 o rozloze větší než 9 hektarů zcela novou čtvrť s kompletním občanským zázemím pro více než 2 500 obyvatel. Výrazný posun a růst společnosti nejlépe dokládají dosavadní prodeje. Během deseti let YIT prodala 1 500 bytů, přičemž jen za poslední tři roky okolo tisícovky z nich. Podruhé v řadě také její roční obrat přesáhl 1 miliardu korun. Ve výstavbě má aktuálně 770 jednotek a stavbu dalších 530 zahájí ještě letos.
„Velice nás těší, že se česká YIT na rezidenčním trhu velmi dobře uchytila a v současnosti patří mezi pět nejsilnějších developerů. Praha je pro nás zajímavým trhem charakteristickým vysokou poptávkou po moderním, kvalitním bydlení, na kterou bychom rádi odpověděli větším množstvím nových nízkoenergetických bytů ve finském stylu. Stále však narážíme na potíže s povolovacím procesem – ten je v České republice ve srovnání s jinými evropskými zeměmi, kde jako YIT působíme, již od počátku pomalý a složitý. Zastaralé normy brání saturaci poptávky, čímž dochází k růstu cen bytů i samotných pozemků,“ uvádí Tom Sandvik, viceprezident a ředitel divize středoevropských zemí společnosti YIT.
Vladimír Dvořák, jednatel a výkonný ředitel YIT Stavo, k tomu doplňuje: „Před deseti lety bylo naším hlavním cílem uspět na poli rezidenčních nemovitostí a zařadit se mezi etablované developerské společnosti. To se nám díky výstavbě a zvýšení prodejů v roce 2016 podařilo a od té doby si tuto pozici držíme. Nyní bychom chtěli naše aktivity posunout i do dalších segmentů. Soustavně pracujeme na přípravě spolupráce s investory a zahraničními fondy, čímž chceme podnítit další dynamický růst naší společnosti. V neposlední řadě se chystáme na vstup do oblasti komerčních nemovitostí. I v té je YIT ve Finsku velmi aktivní a realizuje rozsáhlé projekty, jako je například Tripla v Helsinkách. Využít tak můžeme jejího know-how a bohatých zkušeností, podobně jako jsme se jí inspirovali v případě našeho prozatím největšího rezidenčního komplexu Suomi Hloubětín. Na ten již v příštím roce navážeme dalším projektem Lappi Hloubětín, který vedle bytů zahrne i rozsáhlé komerční prostory o výměře přibližně 3 500 m2.“
Projekt na Barrandově i lofty v bývalé továrně
Kromě Lappi Hloubětín s cca 300 novými byty a komerčními prostory v duchu klasických obchodních center, jehož výstavbu YIT plánuje na příští rok, zahájí developer další projekty již letos. Na Barrandově připravuje v rámci dvou etap obytný komplex Ranta Barrandov s celkem 250 nízkoenergetickými jednotkami. První fázi se 140 z nich započne YIT již na podzim. V závěru roku se také pustí do revitalizace původní industriální budovy Meopta nedaleko vznikající novostavby Aalto Cibulka v Košířích. Prostory bývalé továrny se chystá přeměnit na stylové bydlení loftového typu. Do dalších let plánuje i projekty v Praze 11 a 12.
YIT myslí na ostatní a podporuje děti z Motola i Klokánku
YIT se významně angažuje i v oblasti celospolečensky prospěšných aktivit. Mezi příklady, kam svou finanční pomoc směřuje, lze uvést Fond ohrožených dětí Klokánek a Konto pro Kliniku dětské chirurgie FN Motol. Na toto konto, jehož patronkou je herečka Tereza Brodská, již YIT od roku 2013 darovala částku přesahující 1 milion korun. Motolská nemocnice tak mohla pořídit přístrojové vybavení pro speciální potřeby dětí a zafinancovat i zahraniční kurzy mladých lékařů do 35 let.